Open post

Конференција „Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције“

петак, 6. децембар 2024, Центар за промоцију науке, Београд

Конференција Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције завршна је манифестација у оквиру пројекта “Развијање медијске писмености и критичког мишљења у доба вештачке интелигенције” чију реализацију су подржали Мисија ОЕБС-а у Србији и Министарство просвете Републике Србије.„Конференција „Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције““Наставите са читањем

Open post

Изазови и перспектива образовања у доба вештачке интелигенције

Трибина „Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције“, одржана у XIII београдској гимназији, била је подељена у два тематска дела. У првом делу разматрана су питања мишљења, писмености и интелигенције, са посебним освртом на природну и вештачку интелигенцију, њихове разлике и сличности. Бојан Лазаревић је представио тему „Шта јесте, а шта није AI“ уз видео презентацију, док је Виолета Кецман говорила о вештинама медијске писмености у контексту вештачке интелигенције, истичући важност аналитичког и критичког приступа дигиталним медијима. Тамара Вученовић је анализирала улогу технологије и дигиталне културе у савременом друштву, указујући на њен утицај на медијске садржаје и друштвене односе. Дискусија је обухватила питања етике у прикупљању и коришћењу података, регулације AI на глобалном и националном нивоу, као и све већу доминацију технолошких компанија. Завршна разматрања фокусирала су се на антропооптимизам као перспективу за сагледавање AI и њеног утицаја на друштво.

Други део трибине био је посвећен применама вештачке интелигенције у образовању. Добривоје Лале Ерић је у уводу истакао значај образовања за развој нових компетенција и критичког мишљења, као и могућности које AI пружа као алат у свакодневном животу и раду. Бојан је представио конкретне примене AI алата у настави, Тамара је говорила о значају дигиталне писмености за разумевање AI, док је Виолета анализирала утицај вештачке интелигенције на процес учења и персонализацију образовања. Дискусија је обухватила следеће теме: развој критичког мишљења у технолошки доминантном окружењу, оснаживање наставника кроз едукацију и препознавање лажних вести и теорија завере, уз неговање критичког става према информацијама.

Трибина је закључена наглашавањем потребе за континуираним радом на развијању компетенција наставника и ученика, као и прилагођавањем образовног система изазовима модерног технолошког доба. Указано је на значај подизања свести о AI као алату и оспособљавања свих учесника образовног процеса за критичку анализу дигиталног садржаја и одговорно коришћење технологије.

Open post

„… док се човек више ослањао на себе, створио је вештачку интелигенцију…“

У Гимназији „Бора Станковић“ у Врању, 19. новембра je одржана трибина под називом Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције, која је окупила наставнике из различитих школа у граду и околини.

Трибина је део ширег пројекта намењеног оснаживању наставника да препознају и искористе потенцијал вештачке интелигенције у образовном процесу, као и да развијају критичко размишљање код ученика у односу на дигиталне медије.

Учесници трибине били су проф. др Бојан Лазаревић са Факултета за подучавање и учење на Универзитету Флориде, доц. др Виолета Кецман из Пете београдске гимназије, и проф. др Далибор Петровић са Саобраћајног и Филозофског факултета у Београду. Њихова излагања била су усмерена на практичне примере примене вештачке интелигенције у настави, анализу њеног утицаја на медијску писменост и изазове у образовању.

Посебно интересовање присутних наставника изазвала је дискусија о начинима интегрисања вештачке интелигенције у наставни процес, као и о томе како подстаћи ученике да критички анализирају информације са којима се сусрећу на интернету. Током интерактивног дела трибине, учесници су имали прилику да постављају питања и размењују искуства, што је додатно обогатило овај догађај.

Један од наставника је истакао да … док се човек више ослањао на себе, створио је вештачку интелигенцију. Сада је супротноулењили смо се да радимо и смишљамо. Не смемо да се опустимо...“ Ова порука подсетила је на важност активног ангажовања у ери брзог технолошког напретка.

Наставници су се сложили да су овакви догађаји драгоцени за њихово професионално усавршавање и спремност да одговоре на изазове дигиталне ере.

Завршна конференција у оквиру овог пројекта планирана је за почетак децембра ове године.

Open post

Развијање критичког мишљења код ученика али и наставника

Трибина у Суботици је одржана у препуној свечаној сали Гимназије. Присутне су поздравили Душан Павловић, директор Гимназије „Светозар Марковић“, и Зоран Хамовић, председник Библиотеке плус.

Учесници трибине били су Виолета Кецман и Далибор Петровић, док је дискусију модерирала Тамара Вученовић.

Посебна пажња посвећена је важности развијања критичког мишљења код ученика али и наставника. Акценат је стављен на одговорност образовног система у припреми младих за промене које долазе.

Присутни наставници су кроз питања и коментаре дискутовали о практичним начинима примене критичког мишљења али и о проблемима са којима се сусрећу у свакодневном раду користећи вештачку интелигенцију.

Open post

Шта вештачка интелигенција јесте, а шта није?

У Народној библиотеци у Бору је 4. новембра одржана трибина на тему „Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције“, која је окупила наставнике, педагоге и средњошколце – публику заинтересовану за изазове и прилике које носи савремено дигитално доба.

Дискусијом су обухваћена кључна питања везана за разумевање медијских садржаја у времену када вештачка интелигенција све више утиче на начин на који примамо, обрађујемо и делимо информације.

Учесници трибине – проф. др Бојан Лазаревић, доц. др Виолета Кецман и доц. др Добринка Кузмановић, истакли су важност критичког мишљења и активног приступа информацијама, а говорено је и о етичким дилемама у примени вештачке интелигенције у образовању.

Трибина је реализована уз подршку Министарства просвете и ОЕБС-а.

Open post

Трибина у Суботици

У Гимназији „Светозар Марковић“, Суботица, у четвртак 14. новембра, биће одржана трибина „Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције“.

Теме:

  1. Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције
  2. Вештачка интелигенција и њене примене у образовању
Scroll to top