У Гимназији „Бора Станковић“ у Врању, 19. новембра je одржана трибина под називом Медијска писменост и критичко мишљење у доба вештачке интелигенције, која је окупила наставнике из различитих школа у граду и околини.
Трибина је део ширег пројекта намењеног оснаживању наставника да препознају и искористе потенцијал вештачке интелигенције у образовном процесу, као и да развијају критичко размишљање код ученика у односу на дигиталне медије.
Учесници трибине били су проф. др Бојан Лазаревић са Факултета за подучавање и учење на Универзитету Флориде, доц. др Виолета Кецман из Пете београдске гимназије, и проф. др Далибор Петровић са Саобраћајног и Филозофског факултета у Београду. Њихова излагања била су усмерена на практичне примере примене вештачке интелигенције у настави, анализу њеног утицаја на медијску писменост и изазове у образовању.
Посебно интересовање присутних наставника изазвала је дискусија о начинима интегрисања вештачке интелигенције у наставни процес, као и о томе како подстаћи ученике да критички анализирају информације са којима се сусрећу на интернету. Током интерактивног дела трибине, учесници су имали прилику да постављају питања и размењују искуства, што је додатно обогатило овај догађај.
Један од наставника је истакао да „… док се човек више ослањао на себе, створио је вештачку интелигенцију. Сада је супротно – улењили смо се да радимо и смишљамо. Не смемо да се опустимо...“ Ова порука подсетила је на важност активног ангажовања у ери брзог технолошког напретка.
Наставници су се сложили да су овакви догађаји драгоцени за њихово професионално усавршавање и спремност да одговоре на изазове дигиталне ере.
Завршна конференција у оквиру овог пројекта планирана је за почетак децембра ове године.